Katagoria: Genetyka, opublikowano 7 lat temu.

Czas na hodowlę ludzkich mózgów


 

Kilka dni temu poinformowałem o wyhodowaniu mięsa z komórek macierzystych. Informacja wydawała się szokująca, lecz to nic w porównaniu do najnowszej – z komórek macierzystych wyhodowali ludzi mózg, taki jak ma 9 tygodniowy płód człowieka.

wyhodowany-ludzki-mozg

 

Ludzki minimózg wyhodowany w laboratorium

Uczeni użyli embrionalnych komórek macierzystych i tych pochodzących od dorosłego człowieka. Z nich utworzyli embrion, który przekształcono w mózg i rdzeń kręgowy, czyli tzw. neuroektodermę.

Została ona umieszczona w żelowych drobinkach, które zapewniały wilgotne środowisko niezbędne do wzrostu. Całość wstawiono do obracającego się bioreaktora, czyli odżywczej kąpieli zapewniającej komórce składniki odżywcze i tlen.

– Jest niesamowicie duży. Pomysł, żeby pobrać komórkę macierzystą ze skóry i potem, choć jest zaledwie wielkości groszku, zaczyna wyglądać jak mózg i zachowuje się jak mały mózg, jest niesamowity – ocenił dla BBC News prof. Paul Matthews z Imperial College London. – Teraz nie chodzi o procesy myślenia, komunikacji pomiędzy obszarami mózgu, ale badania dają nam narzędzie do badań nad wieloma chorobami mózgu.

Minimózg przeżył rok, ale nie był zdolny dalej rosnąć. Naukowcy twierdzą, że to przez brak przepływu krwi. Krew niesie ze sobą składniki odżywcze i tlen, które wnikają głęboko w strukturę mózgu. Pozbawiony tego narząd nie może rozwijać się prawidłowo.

Źródło

 

W laboratorium wyhodowano czteromilimetrowy ludzki mózg

Troska o rozwój medycyny, nie może prowadzić do instrumentalizacji człowieka – alarmuje bioetyk, ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Jeżeli stwierdzimy, że mamy tu do czynienia z istotą ludzką to rodzi się pytanie: Czy można istotę ludzką, człowieka potraktować instrumentalnie? Problem zasadniczy to jest problem rozstrzygnięcia czy mamy tutaj do czynienia z istotą ludzką. Oczywiście, że biolodzy, genetycy, neurolodzy którzy pracują nad tymi sprawami niejednokrotnie wskazują, że jest to struktura ludzka, że jest to zawiązek komórek, że jest to potencjalna istota ludzka, ale jeszcze nie człowiek. Nie mniej jednak warto zauważyć, że ta struktura jakkolwiek byśmy ją nazwali jest pewnym etapem rozwoju człowieka. Z tej struktury nie wyłoni się ani żaden byt biologiczny ani żaden byt materialny, po prostu jest to człowiek w pewnym stadium rozwoju – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Z niepokojem trzeba obserwować, wszelkie próby wykorzystywania osiągnięć nauki, w tym przypadku medycyny do działań, które w przyszłości mogą się obrócić przeciwko człowiekowi – dodaje ksiądz profesor.

– Wciąż musimy pamiętać, że podstawowa zasada jaka fundowała naszą cywilizację zachodnią, to jest zasada zakazu instrumentalizacji człowieka. Człowieka nie można traktować przedmiotowo, jako środka do uzyskania jakiegokolwiek celu. Co do tego zgadza się zarówno etyka chrześcijańska jak i etyka oświeceniowa w wydaniu imperatywu Kanta jak i wielu innych etyk, które roszczą sobie pretensje do miana etyki humanistycznej, prawdziwie humanistycznej. I tu rodzi się zasadniczy problem: czy można wyhodować strukturę ludzką, czy można „wykreować” człowieka w jakimkolwiek stadium rozwoju – po to, aby mógł on służyć jako środek do terapii i ratowania życia innego człowieka – dodał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Źródło

 

To niesamowite, fascynująca wiadomość… lecz nie dla wszystkich. Od razu odzywają się strażnicy moralności – a dla mnie strażnicy zacofania.

Naukowcy hodują małe ludzkie mózgi

Jedyną częścią prawdziwego organu, której nie mają mózgoidy z Wiednia, jest móżdżek. To tam znajdują się komórki odpowiedzialne za język i funkcje motoryczne. Ale to nic zaskakującego, mówi Lancaster, bo w prawdziwym mózgu móżdżek powstaje jako jeden z ostatnich. Tutaj po prostu jeszcze się nie rozwinął. Mózgoidy wykazują aktywność neuronową, ale – naukowcy uspokajają – nie mają świadomości, bo ona pojawia się na późniejszym etapie rozwoju.

Modele mózgów z Wiednia już rzuciły nieco światła na to, co może pójść „nie tak” w rozwoju mózgu. Okazało się, że początkowe chwile wzrostu komórek macierzystych mogą mieć wpływ na późniejszą mikrocefalię. Zespół będzie też prowadził analizy pod kątem autyzmu i schizofrenii.

Źródło

Nie chcę przez to powiedzieć, że nie mam obaw, ale na pewno wyhodowany mózg nie jest bytem ludzkim – choć takim może się stać. Tak samo jak superkomputerem. To jedynie „wykradziona” przyrodzie kolejna umiejętność, wykształcona miliardami lat ewolucji. A jak ją wykorzystamy – to już inna sprawa.

 

 
 

Podobne wpisy


Licznik: 1318

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*