Katagoria: Kosmos, opublikowano 6 lat temu.

Przepowiadanie przyszłości


 

Czy super maszyny/byty analizując rozkład energii mogą obliczyć przyszłość? Mogą, ale to będzie przyszłość hipotetyczna, bo działaniami w teraźniejszości, w każdej chwili zmieniamy rozkład energii.

I dopiero argument, że owa maszyna/byt doskonały potrafiłby prognozować biorąc pod uwagę i układ energii skupionej w naszych głowach – odpowiem nie. To niemożliwe, gdyż posiadamy wolną wolę i potrafimy podjąć decyzje sprzeczne z rachunkiem prawdopodobieństwa. A maszyna, a nawet byt doskonały, zawsze bierze pod uwagę zdarzenia prawdopodobne. Bo gdyby program maszyny miał wbudowany algorytm (a byt doskonały intuicję) wprowadzenia przypadkowych, najmniej prawdopodobnych zachowań energii, to wtedy w każdym ułamku nanosekundy tworzyłby taką liczbę przyszłości alternatywnych, że nie starczyłoby czasu na odnalezienie pośród nich tej zgodnej z przyszłością.

Reasumując: przepowiadanie przyszłości teoretycznie jest (lub będzie) możliwe, lecz praktycznie jest to jedynie zabawa intelektualna. Lepiej poczytać książkę, pójść do teatru, kina, w której te przyszłości są ze smakiem ułożone w myśl nadrzędną autora, niż marzyć o poznaniu nieprzewidywalnego.

 
 

Podobne wpisy


Licznik: 808

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*